قالب وردپرس

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

زندان اسکندر
عکس قدیم زندان اسکندر
زندان اسکندر
زندان اسکندر
زندان اسکندر حیاط اصلی
زندان اسکندر
زندان اسکندر
زندان اسکندر
زندان اسکندر
زندان اسکندر

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

                                                                             مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

 

زندان اسکندر یا همان مدرسه ضیائیه در حقیقت مدرسه‌ای است با حدود ۸ قرن قدمت که در محله فهادان  شهر یزد در مجاورت بقعه دوازده امام  واقع گردیده‌است. این بنا در سال ۶۳۱ هجری قمری توسط عارف معروف ضیاءالدین  بنا گردید و در سال ۷۰۵ ه‍.ق توسط پسرانش مجدالدین حسن و شرف‌الدین علی تکمیل گردید ، و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با تلاش سازمان میراث فرهنگی، مرمت و بازسازی بر روی این عمارت باستانی صورت گرفت و با شماره‌ی ۷۷۰ به‌عنوان آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 

از بخش‌های این بنا می‌توان به وجود چاهی با قطری حدود ۲ متر در وسط حیاط این مدرسه اشاره نمود که به سردابی به عمق حدود ۵ متر منتهی می‌گردد، ارتفاع گنبد این بقعه به ۱۸ متر می‌رسد و دارای گچبری‌های و تزئینات زیبائی با آبرنگ طلائی و لاجوردی بوده که بخش اعظم آن از بین رفته‌است.

در مورد این بنا روایت‌هایی مطرح می‌باشد که قدمت ساخت آن را به زمان حمله اسکندر مقدونی  به ایران نسبت می‌دهد که از این بنا به عنوان زندان استفاده می‌گردیده که بعدها تغییر کاربری داده و به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار گرفته‌است.

مدرسه‌ ضیائیه از شیوه آذری است. این مدرسه در دو مرحله ساخته شده است. نخست گنبد خانه کهن آن همزمان با حمله مغولان، برای آرامگاه ساخته شده و مدرسه  هم نبوده است و صد سال پس از آن در اوایل سده هشتم، نوهٔ سازنده نخست گنبد، در کنار آن ، این مدرسه را می‌سازد و آن را مدرس این مدرسه می‌کند و درگاه آن را هم به مدرسه باز می‌کند. این جا هم‌خانه مدرس داشته که بخش اندکی از آن پیداست. بر خلاف خانه مدرس ابراهیم خان کرمان که از درون مدرسه بدان راه می‌یابند، در این از همان هشتی می‌توان به خانه مدرس راه یافت. میانسراء افزون بر ایوانچه جلوی حجره‌ها چهار ایوان بلندتر دارد که ان را چهار ایوانی کرده است.

از جمله مکان‌های تاریخی که در نزدیکی این بنای عظیم وجود دارند می‌توان به بقعه دوازده امام یزد که در مجاورت این بنا قرار دارد، خانه‌ی لاری‌ها (بیشترین فاصله‌ی خانه‌ی لاری‌ها از مدرسه‌ ضیائیه سیصد متر بیان شده است) و موزه سکه و مردم‌شناسی حیدرزاده اشاره کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید