قالب وردپرس

مسجد روضه محمدیه ( یزد)

مسجد روضه محمدیه
مسجد روضه محمدیه
مسجد روضه محمدیه

مسجد روضه محمدیه ( یزد)

مسجد روضه محمدیه یا حظیره در شهر یزد، ضلع شرقی خیابان امام خمینی (محله ابر و مبارکه)واقع شده‌است.

مسجد حظیره از اموال “حاج شمس الدین محمد بن زین الدین علیشاه میبدی” در محله ابر و مبارکه مقابل دروازه فتح یعنی محله‌ای که به پیر برج نیز شهرت داشت ساخته شد . در کتابچه  موقوفات  یزد محل ساخت آن بجای درب فتح، مقابل درب حظیره گفته شده‌است . حظیره محمدیه بقعه های بوده‌است برای سکونت فقرا و نیز محل عبادت که درسال ۸۴۳ هجری ساخته شده‌است. مسجد قدیمی در ابتدا به شکل اتاق ساده‌ای با پوشش داخلی گچی، پشت بام و نمایی آجری بنا شده بود.

بنای کنونی حظیره ( روضه محمدیه ) و کلیه  کاشیکاریهای آن به جز سنگ مرمر منصوب درمحراب از آثار جدید و تازه ساز است که ساخت آن قبل از انقلاب ایران ۵۷ آغاز شده وتا کنون ادامه دارد . مسجد مذکور دارای ۳ درب ورودی است که درب اصلی آن درب بزرگ فلزی است که به خطوط هندسی تزئین یافته‌است . اسپر و  پیشخوان ودو مناره قطور و زیبای مسجد مزین به کاشی معرق با نقوش گل وبوته اسلیمی ـ ختایی ـ ترنجی، کتیبه ثلث، فتیله پیچ شیاری یکپارچه، گلدان وطاق نما( نغول ) گلچین با رگ چین آجری، خطوط کوفی بنایی ( معقلی ) ولوز می‌باشد . بر ترنجی‌های آن اسماء خدا و پنج تن آل عبا (ع ) حک شده‌است . نمای بیرونی مسجدآجری است . کف مسجد وصحن آن با سیمان(بتن) مفروش شده‌است . مسجد صحن (  میانسرا) وسیع و زیبایی دارد که در میان آن حوضی ( آب نما ) دیده می‌شود .

مسجد جدید و نوساز ضلع غربی دارای سکویی سنگ فرش، ستونهای بلند و چهار گوش یکپارچه، دربهای بزرگ چوبی( مشبک رنگین)می باشد. داخل مسجد ( تابستانخانه ) مزین به ستونهای بلند وقطور با کاشی معرق، نقوش اسلیمی ـ ختایی، ترنجی و سقفی پوشیده با شیشه‌های رنگین وسنگ است . اضلاع جنوب شرق وشمال غربی این فضا دو اشکوبه‌است، طاق نماها درقسمت فوقانی مزین به خطوط ثلث می‌باشد . درغرفه‌های فوقانی وتحتانی درضلع غربی ۱۲ پنجره فلزی وسه طاق نما با قوس  جناقی دیده می‌شود و حدوداً یک متر ازاره مسجد از سنگ می‌باشد .

درضلع جنوبی بنا محراب قرار گرفته که مزین به کاشی معرق با نقوش گل وبوته اسلیمی ـ ختایی ـ ترنجی می‌باشد که درکنار این محراب آرامگاه محمد صدوقی قرار دارد .

بخش دیگرتابستانه دو اشکوبه، در ضلع شرقی آن در دو ردیف فوقانی و تحتانی پنجره‌های فلزی مشاهده می‌شود . این بخش دارای ستونهای قطور وسقف آن مزین به خطوط کوفی بنایی ( معقلی ) و لوزی و گلچین و رگ چین آجری می‌باشد . گنبد و مقصوره که به خطوط کوفی بنایی ( معقلی ) و رسمی بندی تزئین یافته استوار بر ستونهایی مزین به نقوش هندسی و با قوسهای جناقی می‌باشد .

پوشش خارجی گنبد آجری دارای قوس شبدری کند می‌باشد . نمای خارجی مزین به خطوط کوفی بنایی ( معقلی ) و لوز دو اشکوبه وپنجره فلزی مشبک رنگین وخط ثلث می‌باشد . ۵ مناره کوچک در قسمت بدنه مسجد واقع شده‌است . مناره‌ها با خطوط کوفی بنایی ولوز وگل چین آجر مزین شده‌است که پایه‌های آن سنگی است .

دو  سنگ قبر  در کنار یکدیگر در داخل مسجد وجود دارد . که بر پیشانی یکی ازآنها لا اله الالله و محمد رسول الله و دو بیت شعر نوشته شده‌است .. كتیبه های تاریخی: با توجه به مندرجات تاریخی مسجد حظیره فاقد كتیبه تاریخی می باشد

 

دیدگاهتان را بنویسید